کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
خانه » اخبار روز » اخبار اجتماعی » احتمال فرو ریختن برج میلاد تهران وجود دارد!
احتمال فرو ریختن برج میلاد تهران وجود دارد!

احتمال فرو ریختن برج میلاد تهران وجود دارد!

احتمال فرو ریختن برج میلاد در آینده !

برج میلاد نام برج مخابراتی چندمنظوره است که در شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، ششمین برج بلند مخابراتی جهانو نوزدهمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد. برج میلاد به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید. برخی بر این باورند که این برج روی سامانه گسل شهرک قدس ساخته شده است.

برج میلاد کج شده و فرو میریزد

محمد مهدی تندگویان، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر، از احتمال ریزش و یا کج شدن برج میلاد در پی عدم ایمنی گود مجاور آن خبر داد و در این باره ابراز نگرانی کرد.

وی با توضیح اینکه فاز 2 برج میلاد شامل مرکز تجارت جهانی، مجتمع تجاری، پارکینگ هتل پنج ستاره و فضای نمایشگاهی در نظر گرفته شده است، درباره گود رها شده جنب این برج چنین گفت:

حدودا دو هکتار برای اجرایی کردن فاز دو برج میلاد در نظر گرفته شده است که بر این اساس برای مرکز تجارت جهانی 120 هزار متر مربع و مجتمع تجاری 63 هزار متر در نظر گرفته شده است.

او با اشاره به اینکه برای برج میلاد 5000 پارکینگ نیز پیش بینی شده بود و از طراحان مختلف نیز در این راستا دعوت شد تا نسبت به ارائه طرح های خود اقدام کنند، ادامه داد:

پس از بررسی های مختلف سرانجام طرح “زاها حدید” برای ساخت هتل برج میلاد در فاز دوم برنده شد؛ اما بنا به دلایلی شورای شهر طرح برنده شده را تایید نکرد.

تندگویان با بیان اینکه در سال 90 طراحی از سوی مهدی چمران رد و قراردادی با شرکت مهرآفرین ناجا بدون هماهنگی با شورا و بدون برگزاری مناقصه بسته شده، افزود:

شهرداری تهران ساخت کل فاز دو برج میلاد شامل هتل مجتمع تجارت جهانی، مجتمع تجاری، پارکینگ، هتل پنج ستاره و نمایشگاه را به شرکتی وابسته به نیروی انتظامی داد.

وی به خبردار شدن شورای شهر وقت از این قرار داد در سال 92 اشاره کرد و گفت:

شورا با مدل واگذاری مخالفت می کند چرا که بر اساس تقسیم بندی های انجام شده فیمابین پلیس و شهرداری مقرر شده بود که بعد از اتمام کار ساخت، 31 درصد سهام به ناجا و 51 درصد سهام نیز در اختیار شهرداری بماند و مابقی درصد مانده نیز به بنیاد تعاون ناجا تعلق گیرد که در کل درصد شهرداری از فاز دو برج میلاد 51 درصد و سهم نیروی انتظامی نیز 49 درصد می شد. که شورای وقت مخالفت کرد و مانع ادامه کار شرکت پیمانکار شد.

وی با بیان اینکه شرکت مذکور برای ساخت هتل گودبرداری عمیقی انجام داده بود و پس از مخالفت شورای شهر با نوع و مدل قرارداد و واگذاری آن را نیمه کاره رها کرد، گفت:

پس از اعتراض اعضای شورای شهر قرارداد با پیمانکار را لغو و مشارکت نیز ملغی می شود؛ اما هیچ کدام از طرفین مسئولیت گود رها شده کنار برج میلاد را نمی پذیرند.

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی با بیان اینکه متاسفانه گود کنار برج میلاد رها شده و تقریبا صاحبی ندارد گفت:

بارها در این خصوص به شهرداری تهران تذکر داده ایم اما تا کنون شهرداری مجموعه ای را معرفی نکرده که حداقل ساماندهی ادامه پروژه را انجام دهد.

تندگویان با اشاره به رها شدن این گود از سال 92 اظهار داشت که عمر مفید نیلینگ چهار سال می باشد و حالا این گود نیازمند استحکام سازی است. وی در ادامه گفت:

حالا ما با یک گود پرخطری مواجه هستیم که دقیقا در کنار برج میلاد قرار دارد و بار برج بر روی این گود سنگینی می کند. به طوریکه با اولین شکاف در گود، شاهد خواهیم بود که پایه های برج مقاومت خود را از دست داده و برج به درون گودال 40 متری سقوط خواهد کرد و در خوشبینانه ترین حالت برج میلاد کج خواهد شد.

او با تذکرات شهرداری منطقه دو به سازمان سرمایه گذاری مشارکت شهر که ناظر این پروژه مشارکتی است اشاره کرد و اظهار داشت:

متاسفانه در نامه ای که شهرداری منطقه دو در تیرماه 96 برای سازمان سرمایه گذاری مشارکت شهر تهران نوشته عملیات گودبرداری را بدون رعایت اصول و قواعد فنی و ایمنی دانسته و ضمن توقف هر گونه عملیات ساختمانی اعلام کرده که ممکن است این گود علاوه بر آنکه ایمنی ساختمان های مجاور را در معرض خطر قرار می دهد، معابر مجاور را نیز درگیر کند. اما متاسفانه هیچ عکس العملی از سوی شهرداری تهران در خصوص این مهم انجام نشده است.

تندگویان گفت:

بارها در خصوص وضعیت گود رها شده برج میلاد هشدارهای لازم داده شده است اما متاسفانه شهرداری در این خصوص بی توجه است و هر گونه خسارت جانی و مالی در پی حادثه احتمالی در این محدوده متوجه شهرداری خواهد بود.

 

برج میلاد کج شده و فرو خواهد ریخت!!

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز